neděle 24. listopadu 2013

Náprstkovo Muzeum

Váček na dýmku

Používali  ho siouxové, je vyroben z kůže a korálů a pochází ze Severní Ameriky. 










Struhátko na šňupací tabák

Je vyroben z tvrdého dřeva a železa. Drtil a rozděloval se s ním šňupací tabák. Byl vyroben na počátku 19 století.



Dýka

Je vyrobena z ostnů rejnoka. Pochází ze souostroví Admirály. 



Kyj 

Pochází z Norska. 




pátek 8. listopadu 2013

Ich haiBe Hans Weigel.

Ich bin funfzehn.

Ich bin Einzelkind.

Ich wohne in Prag.

Das ist meine Familie. Das ist mein Vater. Er heiBst Petr. Und das ist meine Mutter. Sie heiBt Ferda. Und das bin ich.

Meine Telefonnummer ist 77 86 24 35.

Meine Adresse ist BožetickástraBe 13.






neděle 20. října 2013

Výroba termosky

Výroba termosky
Výrobu svoji termosky jsem začal tím že jsem si připravil potřeby : polystyrén, plastovou plechovku  (0,5 l),  lepenku, alobal, nůžky a nůž.
Dál jsem rozřezal polystyrén na tři části, ale použil jsem jen dvě které jsem dal rovnoměrně na sebe a  slepil lepenkou. Když jsem to měl slepené tak jsem si vzal pet láhev a obkreslil její spodek. Až byl spodek obkreslený tak jsem začal prohlubovat díru ( rukama nebo tvrdým předmětem ) .
Po vyhloubení díry jsem to zkrátil ( dohromady tak o půlku ) a začal jsem to obmotávat lepenkou, když jsem to obmotal celé tak mi to přišlo moc velké a zkrátil jsem to ještě jednou. Po druhém zkrácení jsem to začal obalovat alobalem. 
Po obalování jsem obalil další zbylá místa a až to bylo celé obalené ( až na tu díra ) tak jsem to začal obalovat zase ale lepenkou ( až na tu díru :) ) . Až jsem to celé obalil tak jsem začal obalovat pet láhev alobalem a pak lepenkou potom jsem vložil tu obalenou láhev do té díry tak jsem vzal spoustu alobalu a dal jsem to na víčko té láhve a vytvořil jsem tak víčko které jsem ještě přilepil k té termosce.
A takhle jsem vytvořil svoji termosku.

sobota 12. října 2013

Ochrana před zimou

Ochrana před zimou

Zvířata

Liška

Vybral jsem si lišku protože mi přijde zajímavá a roztomilá. Liška se chrání před zimou např. vyhrabává si nory a nory ji slouží k ochraně před predátorami, výchově mláďat a před špatným počasím a zimou. Další způsob je že má dlouhou a hustou srst. A samozřejmě svým tukem. Také se k sobě tulí při spaní.








Vrána

Vzal jsem si vránu, protože mně zrovna napadla. Vrána se chrání před zimou peřím ( hlavně když se načepýří) , tukem a také si staví velká hnízda z větví a rozestlávají je peřím, trávou a různými měkkými předměty. Nebo přežívají zimu v budkách. 

Lidé a lidské obydlí

Lidé se chrání před zimou teplým oblečením, tím že se otužují a tukem. Ve svém obydlí se chrání topením a nebo se prostě zabalí do deky. Obydlí chrání lidi tím že mají tlusté stěny a izolaci např. polystyrén. Pomáhají také koberce. Izoluji se stěny, střechy a podlahy.





neděle 23. června 2013

Kultura

V hodinách občanské výchovy jsme se učili o kultuře, nebylo to sice nejtěžší, ale mě se to těžké zdálo. Rozdělovali jsme to na: umění, literaturu, hudbu, vědu. A i toto jsme pak dále rozvíjeli na: umění- malířství, sochařství, choerografii atd., literaturu- scénáře, povídky, pohádky, bajky, slohy atd., hudbu- opery, písničky, atd. vědu- matematiku, fyziku, astronomii atd. A skoro o tomhle všem jsme se učili.

neděle 16. června 2013

Shrnutí učiva 7. ročníku

Na začátku sedmého ročníku jsme se učili o národu a vlasti. K tomu se vztahují státní znaky a dělení národu. Dál jsme se učili o obcích, regionech a krajích a to je o tom že se dělí stát na kraje např: pražský kraj, kraj vysočina atd. a na menší části jako jsou obce a regiony. K tomu jsme se učili o státní správě a samosprávě .Státní správa je že ústřední orgány státu působí pro celý stát, územní orgány státu působí na určitá místa a jsou i další (např. státní fondy). Samospráva je způsob řízení určitého celku, kdy se daná osoba rozhoduje sama. Dal to byli lidská práva např. : osoba starší 18-ti let může volit, osoba starší 18-ti let může řídit auto ( s řidičským průkazem) a Úmluva proti mučení atd.. Potom to byl právní řád české republiky to je system platných práv v české republice. Dál to byl hospodářský život .....

čtvrtek 16. května 2013

Yaroslav Nikelskyy

Tvorba mé lodi

Svoji lodˇjsem začal vyrábět tak že jsem rozřezal krabici polystyrenů na 3 kvádry. Na jeden kvádr jsem narýsoval obrys lodi a řezal jsem po čáře až jsem vyřezal první formu lodi. To samé jsem udělal s 2 zbývajícími kvádry, takto jsem vyrobil 3 formy lodi. 
Pak jsem se rozhodl že bych tu lodˇ mohl nabarvit. Vzal jsem aquarelové barvy a jeden štětec a natřel jsem jeden plát červenou barvou z boku, druhý plát jsem natřel žlutou barvou také z boku a nahoře jsem první plát natřel hnědou barvou. Po důkladném natření plátu jsem nastříkal lakem na vlasy nabarvené pláty. Nakonec jsem tyto 3 pláty spojil vteřinovým lepidlem.

Inspirovali mne jiné lodě a tak jsem si řekl že bych mohl udělat zábradlí z párátek. Po nápadu jsem začal zabodávat párátka do lodi s přibližně pravidelným intervalem. Po zabodávání párátek jsem na jednom z bočních okrajů udělal uzel červenou nití a obmotával jsem všechny párátka až jsem se dostal k tomu prvnímu a udělal uzel znovu. Pak jsem si řekl že udělám volant a vystřihl jsem z kartonů kruh a v tom jsem udělal malou dírku a pak jsem do kruhu začal nedbale zabodávat poloviční párátka a s jediným ostrým párátkem jsem kruh zabodl do lodi.
Taky jsem si řekl že by to potřebovalo plachtu. Vzal jsem si čistou bílou látku a v ní jsem vystřihl přibližně čtverec. Na konec plachty jsem dal úzkou dřevěnou tyčku a zašil jsem to, to samé jsem udělal na druhém konci. Propíchl jsem to na konci plachty párátkem a na druhém konci také tyto dva konce jsem spojil dlouhou úzkou  tyčkou. Na tu bílou plachtu jsem napsal barevně jméno lodi ( Zabiják lachtanů ) a pod to jsem nalepil vytisknutý obrázek a tuto plachtu jsem zapíchl do lodi. Takto jsem udělal svoji lodˇ :) .

pátek 12. dubna 2013

Zabiják lachtanů

Jednoho temného dne se lodˇ jménem zabiják lachtanů vydala na výpravu. Cílem této výpravy bylo nalovit stovky lachtanů. Lodˇ křižovala kolem břehů Gronská už několik měsíců a posádka se už začala bouřit. Nakonec po dalším měsíci když už začali dělat vzpouru našli bájný záliv pana Ploutvičky. V zálivu pana Ploutvičky bylo tolik lachtanů že by jim to vystačilo na celý rok. Začali ty lachtany lovit. Po dlouhé honbě za lachtany nalovili 146 lachtanů. Posádka začala hodovat, prozpěvovat a radovat se, ale v noci když už padla tma a zjistilo se že to nejsou lachtani, ale skřetolachtani a skřetolachtani všechnu posádku roztrhali na kusy. A od té doby se zabiják lachtanů nikdy neukázal.